Pierwsza pomoc w przypadku złamań u dzieci

Pierwsza pomoc w przypadku złamań u dzieci

Istnieje kilka ważnych kroków, które należy podjąć, jeśli dziecko ma złamanie. Mogą one obejmować unieruchomienie, zdjęcia rentgenowskie, częściowe odlewy i środki przeciwbólowe. Dziecko powinno być spokojne i zrelaksowane, a rodzice nie powinni wpadać w panikę. Pod nogą można umieścić poduszkę, aby podtrzymać dziecko.

Ten artykuł został przygotowany we współpracy z wyprawiaki.pl

Unieruchomienie

Unieruchomienie jest częstym zabiegiem pierwszej pomocy u dzieci ze złamaniami. Zabieg ten jest skuteczny i może poprawić powrót do zdrowia dziecka ze złamaniami. Może być stosowany na kilka sposobów, w tym bandażowania i gipsowania. Istnieje kilka korzyści z unieruchomienia. Dziecko jest mniej prawdopodobne, aby doświadczyć znacznego bólu i może wznowić normalne działania i rozwój.

W tym badaniu stwierdzono, że stosowanie sztywnego unieruchomienia po złamaniu u dzieci było skuteczne w zmniejszaniu wskaźnika powikłań. Wskaźnik powikłań był niski, na poziomie 1%, zarówno w grupie opatrunków, jak i sztywnego unieruchomienia. W żadnej z grup nie było poważnych powikłań, chociaż u kilku dzieci doszło do ponownego złamania. Obie opcje leczenia były równie skuteczne w zmniejszeniu bólu i umożliwieniu dziecku jak najszybszego powrotu do szkoły.

Unieruchomienie ma kilka wad. Dzieci mogą przyzwyczaić się do gipsu, który jest zbyt restrykcyjny. W ciągu pierwszych dwóch tygodni może być trudno zwiększyć ich zakres rotacji łokcia i przedramienia. Unieruchomienie za pomocą gipsu może również powodować redyslokację.

Kilku pacjentów, którzy mają złamania, jest leczonych gipsem, aby utrzymać kości w unieruchomieniu i kontrolować ból. Jednakże, jeśli złamanie nie jest wyrównane, może być potrzebny chirurg, aby je skorygować. Chirurg może wykonać zabieg chirurgiczny, aby skorygować złamanie i poprawić deformację.

Stosowanie gipsów jest powszechnym sposobem leczenia dzieci ze złamaniami. Zazwyczaj unieruchomienie stosuje się do stopy lub nogi. Zabieg ten może być wykonany w izbie przyjęć lub na sali operacyjnej. Podczas zabiegu, dziecko otrzyma leki przeciwbólowe. W ciągu pierwszych kilku tygodni dziecko będzie w gipsie, aż kości się zagoją.

Unieruchomienie nie jest skuteczne dla każdego pacjenta. Wiąże się ze zwiększonym wskaźnikiem braku zrostu, utraty redukcji i rozpadu tkanek miękkich, w tym odleżyn.

Zdjęcia rentgenowskie

Zdjęcia rentgenowskie są najczęstszym narzędziem diagnostycznym w przypadku złamań u dzieci i mogą pomóc lekarzowi Twojego dziecka w podjęciu decyzji o tym, jaki rodzaj leczenia jest najlepszy. Mogą one również określić typ złamania, deformację, zaangażowanie tkanek miękkich lub stawów oraz projekcje. W celu uzyskania najdokładniejszej diagnozy, zdjęcia rentgenowskie powinny pokazywać dwa widoki złamania.

Zdjęcia rentgenowskie dla dzieci złamania mogą również pomóc lekarzom określić, czy dziecko cierpi z powodu złamania spowodowanego nadużyciami wobec dzieci. Znęcanie się nad dziećmi może powodować, że złamania pojawiają się w wyniku ciągnięcia przez dziecko na czymś. Ten rodzaj złamania może nie być widoczny na zdjęciu rentgenowskim, a prawdopodobieństwo wykrycia może być niskie.

Wiele dzieci doświadcza złamań i może nie mieć żadnych objawów klinicznych wskazujących na złamanie. Chociaż radiogramy są często wykorzystywane do diagnozowania tych urazów, wykazano również, że sonografia i rezonans magnetyczny (MRI) są skuteczną alternatywą dla radiogramów. Jednak te dwie metody są nadal niedostatecznie wykorzystywane w diagnostyce i leczeniu złamań u dzieci.

Obecnie standardem odniesienia w diagnostyce złamań dystalnego odcinka przedramienia jest 2-widokowe zdjęcie rentgenowskie, które przekazuje jedynie niewielką dawkę promieniowania jonizującego. Ważne jest, aby zminimalizować ekspozycję na promieniowanie, szczególnie w populacji dziecięcej. Inną możliwością zmniejszenia ekspozycji na promieniowanie rentgenowskie jest ultrasonografia przyłóżkowa, znana również jako ultrasonografia w punkcie opieki. Ta przenośna, niejonizująca forma obrazowania może być wykonywana bezpośrednio przy łóżku pacjenta. Pozwala to uniknąć niepotrzebnych zdjęć rentgenowskich i wspiera zasadę ALARA.

Chociaż dzieci są wrażliwe na promieniowanie, diagnostyka złamań wymaga obrazu wysokiej jakości. Jest to najlepszy sposób na zapewnienie właściwej diagnozy. Pediatryczne skany obrazowe wymagają specjalnego sprzętu zaprojektowanego w celu zminimalizowania promieniowania. Jeśli zdjęcia rentgenowskie nie są wysokiej jakości, przegląd kontrolny może pomóc w identyfikacji złamania. W niektórych przypadkach może być konieczne powtórzenie procedury. Jeśli pacjent odczuwa nadmierny niepokój lub jeśli obrazy nie są odpowiednie, POCUS może nie być najlepszym rozwiązaniem.

Kości dzieci są bardziej plastyczne i miękkie niż kości dorosłych. Dlatego u dzieci złamania są znacznie łatwiejsze i częściej dochodzi do złamań niepełnych. Złamania niepełne mogą charakteryzować się wygięciem kości długiej.

Częściowe gipsy

Dziecko ze złamaniem powinno być regularnie kontrolowane pod kątem bólu i zapachu. Gips i szyna powinny być utrzymywane w czystości i suchości. Jeśli dziecko jest w stanie chodzić, powinno często zmieniać pozycje, aby uniknąć zbyt dużego nacisku na dany obszar. Skóra wokół gipsu może stać się żółta i obrzęknięta. Może również swędzieć. Aby złagodzić ból i swędzenie, zastosuj Benadryl. Ważne jest również, aby najpierw opatrzyć zranioną rękę lub nogę.

Jeśli to możliwe, trzymaj gips przykryty, gdy dziecko śpi. Unikaj wkładania czegokolwiek do gipsu – w tym balsamów lub pudrów – ponieważ mogą one powodować infekcje i podrażnienia skóry. Dziecko noszące gips powinno również unikać drapania tego miejsca palcem lub innym ostrym przedmiotem. Nigdy nie przykładaj suszarki do włosów bezpośrednio do gipsu.

Jeśli złamania nie da się wyleczyć samym bandażem, lekarz może zalecić szynę lub gips częściowy, aby zapobiec dalszemu bólowi lub obrzękowi. Częściowy gips może być noszony przez dwa tygodnie do kilku miesięcy, natomiast pełny gips może trwać nawet trzy miesiące.

Jeśli dziecko ma złamanie, należy natychmiast udać się na oddział ratunkowy lub do lekarza pierwszego kontaktu. Złamanie może nie być oczywiste, ale może być wystająca kość lub duża utrata krwi. Lekarz zbada dziecko i w razie potrzeby zleci wykonanie zdjęcia rentgenowskiego, aby potwierdzić złamanie.

W zależności od rodzaju złamania, leczenie złamań będzie zależało od lokalizacji, wieku i ciężkości złamania. Jeśli złamanie jest złożone, Twoje dziecko może wymagać operacji, aby umieścić kość z powrotem na miejscu. Metalowe szpilki lub pręty mogą być użyte do utrzymania kości na miejscu.

Podczas gdy niektóre złamania nie wymagają gipsów, nadal wymagają unieruchomienia przez kilka tygodni lub miesięcy. Jeśli złamanie jest niewielkie, może wymagać jedynie szyny lub częściowego gipsu. Lekarz prawdopodobnie będzie chciał wykonać kontrolne zdjęcia rentgenowskie, aby potwierdzić złamanie i określić, jak długo potrwa gojenie.

Łagodzenie bólu

Jeśli zauważysz złamanie, pierwszym krokiem jest udzielenie pierwszej pomocy temu miejscu. Owiń zranione miejsce czystą, miękką tkaniną i szyną, jeśli to konieczne. Okłady z lodu mogą zmniejszyć obrzęk i powinny być stosowane co dwie do czterech godzin, do 72 godzin po urazie. Następnie zabandażuj obszar, aby złagodzić ból, nakładając każdą warstwę co najmniej o połowę.

Celem leczenia bólu u dzieci po złamaniu jest wczesna analgezja. Obecne wewnątrzszpitalne leczenie bólu jest uważane za suboptymalne, a ponad 50% pacjentów nie jest zadowolonych z jego leczenia. Na szczęście dostępnych jest wiele opcji uśmierzania bólu, w tym środki farmakologiczne. W zależności od rodzaju i ciężkości złamania, klinicyści mogą podawać szeroki zakres leków. W poważniejszych przypadkach, dożylna morfina jest ostoją leczenia, podczas gdy nieopioidowe leki doustne są stosowane w przypadku mniej poważnych urazów.

Złamana kość to częsty uraz u dzieci, często będący wynikiem upadku. Chociaż nie wymaga natychmiastowej pomocy medycznej, ważne jest, aby zapewnić dziecku spokój i wsparcie. W tym czasie złamana skóra musi być leczona, aby zapobiec infekcji. Prosta szyna wykonana z kartonu, małego kawałka drewna lub zwiniętej gazety może być użyta do unieruchomienia złamanej kończyny. Zimny kompres może być również stosowany w celu zmniejszenia obrzęku i bólu.

Gdy dziecko jest stabilne, personel medyczny powinien ustalić dokładną przyczynę złamania. Złamanie u dziecka zwykle wymaga założenia opatrunku gipsowego. Jeśli kości nie są we właściwej pozycji, lekarz może potrzebować przesunąć kości, proces zwany manipulacją. Procedura ta może wymagać sedacji lub znieczulenia ogólnego.

Zdjęcia rentgenowskie nie są w stanie odróżnić złamania od zwichnięcia. Nawet jeśli dziecko może poruszać uszkodzoną kończyną, może to być złamanie. Jeśli nie masz pewności, jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem lub pediatrą.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *