Gorączka u dzieci ze złamaniami i urazami ciała

Gorączka u dzieci ze złamaniami i urazami ciała

Gorączka u dzieci ze złamaniami i urazami ciała jest często objawem choroby podstawowej. W poniższym artykule omówiono przyczyny gorączki u dzieci ze złamaniami i urazami ciała, sposoby obniżania gorączki oraz rolę okładów z lodu i Cold packs. Twoje dziecko powinno być od razu ocenione przez lekarza, aby ustalić odpowiednie leczenie.

Leczenie krwiaka podtwardówkowego

Krwiak podtwardówkowy u dziecka może zagrażać życiu, dlatego po doznaniu urazu należy bezwzględnie zapewnić mu szybką pomoc lekarską. Leczenie tego stanu różni się w zależności od zakresu urazu i nasilenia objawów – te dane są wynikiem pracy redakcji serwisu wowporadnik.pl. Pracownik służby zdrowia przeprowadzi badanie neurologiczne i badanie fizyczne, aby ocenić zakres urazu. Badanie to będzie obejmować kontrolę ciśnienia krwi, wzroku, równowagi, testy odruchów oraz analizę tkanki mózgowej. Badania obrazowe mogą być również zlecone.

W zależności od wielkości i lokalizacji krwiaka podtwardówkowego, dostawcy usług medycznych mogą zalecić operację dekompresji. Procedura ta obejmuje wiercenie otworów w czaszce w celu usunięcia nadmiaru krwi. Może to zmniejszyć nacisk na mózg i złagodzić obrzęk. W niektórych przypadkach, dodatkowe operacje mogą być potrzebne do usunięcia grubych lub dużych skrzepów krwi. Po operacji, dreny mogą być pozostawione w miejscu przez kilka dni.

Krwiak podtwardówkowy to niebezpieczny stan, który zwykle występuje po urazie głowy. Nawet niewielki uraz głowy może doprowadzić do tego stanu. Dlatego kluczowe jest natychmiastowe zwrócenie się o pomoc medyczną. Ważne jest, aby udać się do najbliższego oddziału A&E lub zadzwonić pod numer 999, jeśli uraz jest poważny.

Zabiegi chirurgiczne są ostoją leczenia umiarkowanych do ciężkich urazów mózgu. Procedury te mogą zmniejszyć nacisk na mózg i naprawić wszelkie leżące u podstaw złamania. Po operacji dziecko może pozostać na oddziale intensywnej opieki medycznej (ICU) w celu obserwacji. Jednak niektóre dzieci nie wymagają od razu operacji.

Istnieje kilka możliwych przyczyn powstania krwiaka podtwardówkowego u dziecka po urazie głowy. Urazy te obejmują krwiak skóry głowy, złamania czaszki i ciężkie urazy wewnątrzczaszkowe. Dziecko, które ma krwiak podtwardówkowy, jest w grupie podwyższonego ryzyka wystąpienia wczesnych napadów pourazowych.

Gdy u dziecka wystąpi krwiak wewnątrzczaszkowy, pierwszym krokiem powinna być wizyta u neurochirurga. Mniejsze krwotoki podtwardówkowe mogą być leczone w izbie przyjęć, natomiast duże mogą wymagać natychmiastowego drenażu chirurgicznego. W międzyczasie często podaje się sól hipertoniczną, aby zmniejszyć ciśnienie wewnątrzczaszkowe. Może to zmniejszyć ryzyko wystąpienia przepukliny.

Leczenie zakażenia

Leczenie zakażenia u dzieci ze złamaniami i urazami ciała jest kluczowe dla powrotu dziecka do zdrowia. W tym stanie często dochodzi do zakażeń bakteryjnych. Najczęstszym typem jest Staphylococcus aureus. Zakażenia są powszechne u dzieci, ponieważ dzieci mają silny dopływ krwi do kości w pobliżu płytek wzrostowych, stawów, miednicy, pięty i dużych grup mięśni.

Leczenie infekcji u dzieci ze złamaniami i urazami ciała obejmuje antybiotyki, a czasem dodatkową operację. Lekarz najpierw wymazuje lub pobiera próbki zakażonej tkanki, aby określić rodzaj bakterii powodujących zakażenie. Zabieg chirurgiczny może być konieczne, aby odprowadzić ropę z rany. Czasami w miejscu tym umieszcza się kulki antybiotykowe, aby zapobiec dalszemu zakażeniu.

Leczenie zakażenia u dzieci ze złamaniami i urazami ciała obejmuje podejście wielodyscyplinarne, które łączy chirurgów ortopedów i innych specjalistów medycznych. Chirurg ortopeda specjalizuje się w leczeniu kości, mięśni i stawów. On lub ona pracuje z zespołem pielęgniarek, asystentów lekarza i innych specjalistów. Mogą oni przeprowadzać leczenie na oddziale ratunkowym lub w klinice ortopedycznej.

Leczenie infekcji u dzieci ze złamaniami i urazami ciała rozpoczyna się od podania antybiotyków na zakażenie i złagodzenie bólu. W większości przypadków zakażenie poprawia się w ciągu kilku dni, chociaż antybiotyki mogą być podawane nawet przez miesiąc. Czas trwania leczenia zależy od ciężkości zakażenia i objawów. Dziecko powinno uważać, aby utrzymać ranę w czystości. Mycie okolicy wodą z mydłem powinno odbywać się regularnie, aby zapobiec gromadzeniu się bakterii w ranie.

Zapalenie kości to zakażenie kości spowodowane przez bakterie, które wdarły się do kości. Najczęściej dotyka kości długich u dzieci i jest często spowodowane otwartym złamaniem. Bakterie mogą dostać się do kości przez zainfekowaną skórę, mięśnie i ścięgna.

Same antybiotyki nie są wystarczające w przypadku tego schorzenia, a wiele dzieci będzie wymagało leczenia chirurgicznego w celu usunięcia ropy i zmniejszenia ciśnienia. Operacja zmniejsza stan zapalny i poprawia przepływ krwi. Niektóre dzieci mogą potrzebować dwóch lub więcej operacji, ale zazwyczaj wracają do zdrowia i nie doświadczają nawrotu infekcji.

Zimne okłady

Jeśli dziecko ma gorączkę po złamaniu lub urazie ciała, można spróbować zastosować okłady z lodu na dotknięty obszar. Może to pomóc w natychmiastowym uśmierzeniu bólu i może odwrócić uwagę dziecka od dyskomfortu. Należy stosować go jednorazowo przez 15-20 minut, unikając bezpośredniego kontaktu ze skórą. Po każdej aplikacji dziecko powinno odpocząć przez 30 minut przed nałożeniem kolejnej. Ważne jest również, aby nie dopuścić do zamoczenia okładu z lodu.

Przykładanie zimnych okładów do kontuzjowanego miejsca może pomóc w zwalczaniu bólu i obrzęku. Stosowanie ich przez 20 minut kilka razy dziennie może zmniejszyć obrzęk i zapobiec dużym grudkom. Powtarzaj aplikację co godzinę lub dwie, aż opuchlizna i ból ustąpią. Jeśli gorączka utrzymuje się, dziecko powinno się położyć. Pierwsze dwie godziny po zastosowaniu lodu mogą być niekomfortowe, więc pamiętaj o zaoferowaniu czystych płynów, aby ugasić pragnienie dziecka.

Należy unikać stosowania zimnych okładów wokół oka. Mogą one być zbyt ciężkie i mogą powodować wyciek roztworów chemicznych do oka. Jeśli próbujesz stosować zimne okłady na oko, upewnij się, że najpierw zasięgniesz porady lekarza. Jeśli podejrzewasz, że Twoje dziecko złamało kość, szukaj oznak złamania, takich jak wystająca kość lub nadmierne krwawienie. Lekarz zbada Twoje dziecko i w razie potrzeby zleci wykonanie zdjęcia rentgenowskiego.

Stosowanie zimnych okładów na gorączkę u dzieci po złamaniu lub urazie ciała może pomóc kontrolować obrzęk i ból. Można owinąć plastikowe torby z kostkami lodu i umieścić je na dotkniętym obszarze. Nigdy nie umieszczaj lodu bezpośrednio na skórze. Alternatywnie, można umieścić okład z lodu bezpośrednio na gipsie lub szynie.

Chociaż okłady z lodu i kąpiele lodowe mogą pomóc w obniżeniu gorączki u dzieci, powinny być zarezerwowane dla złamań i urazów ciała. Gorączka u niemowląt jest często spowodowana infekcją bakteryjną lub wirusową. Niektóre niemowlęta gorączkują również po ząbkowaniu. Ponieważ ich organizm walczy z infekcją, w naturalny sposób próbują obniżyć temperaturę ciała.

Wizyty kontrolne

Podstawowym celem leczenia złamań u dzieci jest wspieranie gojenia się kości w normalnej pozycji. Jest to łatwiejsze do osiągnięcia u dzieci niż u dorosłych, ponieważ zdolność kości do gojenia się jest u nich tak duża. Jednak niektóre złamania mogą wymagać operacji w celu stabilizacji kości, jak np. złamanie biodra, a inne będą wymagały stabilizacji zewnętrznej.

Jeśli dziecko ma złamaną kość, powinno jak najszybciej zgłosić się do opieki uzupełniającej. Leczenie to będzie zależało od rodzaju złamania i nasilenia bólu. Ważne jest również, aby dziecko utrzymywało zdrowy tryb życia, w tym zróżnicowaną dietę i nie paliło w pobliżu innych dzieci. Obserwacja jest istotną częścią powrotu do zdrowia, a rodzice powinni prowadzić notatki na temat wszelkich leków i wyników badań swoich dzieci.

Jeśli podejrzewasz, że Twoje dziecko doznało złamania, najlepszym miejscem, do którego należy się udać po opiekę jest pogotowie ratunkowe lub najbliższy lekarz pierwszego kontaktu. Złamanie jest często trudne do wykrycia, dlatego ważne jest, aby zabrać dziecko do szpitala w celu dalszego leczenia. Dziecko ze złamaniem będzie musiało być powstrzymane od poruszania się w miejscu urazu do czasu zagojenia się kości.

Złamane kości to najczęstszy rodzaj urazów u dzieci. Mogą one wystąpić, gdy dziecko spadnie z czegoś lub uderzy się podczas stania. Złamana kość spowoduje ból w miejscu złamania i może sprawić, że dziecko poczuje się niepewnie. Ból i utrata ruchu w złamanej kości są również wskazaniami, że dziecko potrzebuje pomocy medycznej.

Lekarz określi najlepsze leczenie złamania i przekaże instrukcje dotyczące dalszego postępowania. W większości przypadków, złamania goją się bez długoterminowych powikłań. Lekarz może zalecić szynę lub gips, aby ograniczyć ruchy dziecka, dopóki kość nie zagoi się prawidłowo. Gips będzie musiał pozostać założony na okres do trzech miesięcy, aby upewnić się, że kość goi się prawidłowo. Jeśli potrzebne będą kolejne wizyty kontrolne, lekarz poinformuje o tym rodziców.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *