Co tatusiowie powinni wiedzieć o narodzinach dziecka

Co tatusiowie powinni wiedzieć o narodzinach dziecka

Jeśli jesteś nowy w grze rodzicielskiej, jest kilka rzeczy, które powinieneś wiedzieć o narodzinach dziecka. Pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrozumieć, jest to, że prawdopodobnie otrzymasz wiele wizyt od rodziny i przyjaciół, którzy chcą zobaczyć nowe dziecko. Jeśli czujesz się przepracowany i zmęczony, ogranicz wizyty. Ogranicz również liczbę osób, z którymi spotykasz się z noworodkiem.

Artykuł poniżej jest wynikiem inspirującej współpracy z herbabyqba.pl

Poród

Jednym z najtrudniejszych aspektów porodu jest przejście od męża do ojca. Mężczyźni często czują się niepewnie i obawiają się swojej nowej roli jako ojca. Może to być szczególnie problematyczne, jeśli jesteś ojcem po raz pierwszy, ponieważ trudno będzie ci komunikować się ze swoim partnerem na temat zachodzących zmian. Na szczęście istnieje kilka sposobów na komunikację z partnerem podczas porodu.

Po pierwsze, staraj się być wsparciem dla swojej partnerki. Podczas gdy dziecko rozwija się w jej wnętrzu, będzie ona potrzebowała dużo miłości, uwagi i wsparcia ze strony swojego partnera. Jeśli potrzebuje ona dodatkowego wsparcia i wskazówek podczas porodu, zaoferuj, że będziesz ją trzymać za rękę lub masować jej dolną część pleców. Możesz również zaoferować chipsy lodowe i zachęcić do stosowania technik oddechowych.

Następnie postaraj się zachować spokój i zrelaksować. Aktywna faza porodu może trwać od kilku minut do kilku godzin. W zależności od etapu porodu możesz być przy swoim partnerze tak długo, jak to konieczne. Możesz spróbować odwrócić swoją uwagę oglądając telewizję lub słuchając muzyki.

Ważne jest, abyś zwracała uwagę na swojego partnera i matkę dziecka. Twoja pielęgniarka pokieruje Cię, gdzie należy pomóc. Upewnij się, że obserwujesz jej oddech i pytasz, czego potrzebuje. Jeśli jesteś ojcem po raz pierwszy, ważne jest, abyś upewnił się, że rozumiesz różne etapy porodu i jak sobie z nimi radzić.

Okres poporodowy

Okres poporodowy po urodzeniu nowego dziecka jest kluczowym czasem dla matki i dziecka, aby ustanowić ich związek. Czas ten ma decydujące znaczenie dla ustalenia nawyków karmienia piersią i długotrwałego rozwoju niemowlęcia. Istotne jest, aby nowi rodzice otrzymali wsparcie, informacje i doradztwo, aby zapewnić najlepszą opiekę dla swojego noworodka. Światowa Organizacja Zdrowia opublikowała wytyczne dotyczące okresu poporodowego, które są wskazówką dla służby zdrowia. Nakreślają one ponad 60 zaleceń dla kobiet i ojców.

Okres poporodowy rozpoczyna się sześć do ośmiu tygodni po urodzeniu nowego dziecka. W tym czasie skutki ciąży w większości uległy rozproszeniu, a ciało matki powróciło do stanu sprzed ciąży. Jednak ten powrót do stanu wyjściowego nie jest liniowy. American College of Obstetricians and Gynecologists zaleca, aby kobiety pozostawały w okresie poporodowym do 12 tygodni po porodzie, chociaż niektórzy badacze sugerują, że okres poporodowy może rozciągnąć się nawet do 12 miesięcy po porodzie.

Okres poporodowy po urodzeniu nowego ojca może być stresujący. Normalne jest, że czujesz się przytłoczony, ale normalne jest też, że doświadczasz uczucia szoku. Nowy ojciec może być również podatny na rozwijanie bardziej pozytywnych relacji z personelem szpitala. Ważne jest, aby zrozumieć wyjątkowe wyzwania i możliwości okresu poporodowego.

Wsparcie i zachęta są kluczowe dla obojga rodziców w tym okresie. Wsparcie członków rodziny może pomóc złagodzić stres spowodowany nową rolą. Ważne jest również uznanie roli, jaką ojciec odgrywa w rodzinie. Podczas gdy partner może być najlepszym źródłem zachęty, stałe wsparcie matki jest również istotne. Wspólne obowiązki rodzicielskie mogą zmniejszyć poczucie izolacji i zazdrości, które mogą być szkodliwe dla nowego związku ojca.

Ograniczanie wizyt w celu poznania nowego ojca

Kiedy urodzi się Twoje nowe dziecko, możesz znaleźć się pod bombą próśb ludzi o odwiedziny. Niezależnie od tego, czy jest to od rodziny i przyjaciół, czy nawet zupełnie obcych ludzi, ważne jest, aby ustawić granice dotyczące tego, kto chcesz odwiedzić z nowym dzieckiem. Chociaż możesz chcieć zobaczyć wszystkich, ograniczenie liczby wizyt z dzieckiem może pomóc ci odpocząć.

Karmienie i przewijanie dziecka na zmianę

Tatusiowie odgrywają istotną rolę po urodzeniu dziecka. Mogą pomóc mamie w karmieniu dziecka i zmianie pieluszki, gdy ona odpoczywa. Mogą trzymać dziecko w przerwach między karmieniami i pomóc pocieszyć mamę. Mogą również wykonywać masaże mamie, aby ukoić jej obolałe ramiona.

Opieka na zmianę jest nie tylko wygodna, ale może być również wspaniałą okazją do nawiązania więzi dla nowych ojców. Mogą oni trzymać dziecko, śpiewać mu i robić śmieszne miny, gdy je przewijają. Mogą również uspokajać dziecko, jeśli płacze. Poza budowaniem więzi z dzieckiem, tatusiowie mogą odgrywać cenną rolę w uczeniu dziecka o świecie. Mogą zabierać dziecko na wycieczki i uczyć go o nowych rzeczach.

Nowy ojciec może czuć się przytłoczony napływem obowiązków po urodzeniu dziecka. Jednak ważne jest, aby zrozumieć, że harmonogram noworodka jest elastyczny i nie będzie przestrzegać ścisłych harmonogramów. Żonglowanie obowiązkami związanymi z dzieckiem może być stresujące, dlatego rodzice powinni rozmawiać o swoich potrzebach i omawiać je bez wzajemnego atakowania się.

Tatusiowie mogą również wziąć na siebie konkretne zadania, takie jak nocne karmienie. Wielu tatusiów wykonuje również rutynowe czynności związane z kąpielą dziecka, co odciąża mamę i sprzyja budowaniu więzi między ojcem a dzieckiem. Ojciec może również przejąć obowiązki związane z karmieniem, jeśli karmi dziecko piersią lub mieszanką.

Depresja u nowych tatusiów

Istnieje kilka powodów, dla których mężczyźni doświadczają depresji po urodzeniu dziecka. Oprócz przytłoczenia i stresu, nowi ojcowie często doświadczają złości, frustracji i poczucia bezradności. Te uczucia mogą prowadzić do depresji, a to może mieć wpływ na relacje z partnerką i dzieckiem. Depresja może nawet zwiększyć ryzyko popełnienia samobójstwa. Istnieje jednak kilka sposobów na poradzenie sobie z tym stanem. Pierwszym krokiem jest poszukiwanie leczenia PPD.

Po pierwsze, nowi tatusiowie muszą być uświadomieni o możliwości doświadczania negatywnych uczuć. Mężczyźni powinni być zachęcani do wyrażania tych uczuć i do uzyskania pomocy, jeśli zmagają się z nimi. Nie powinni czuć się zawstydzeni szukając pomocy i powinni zaakceptować swoje ograniczenia. Dobrym miejscem do rozpoczęcia jest lekarz lub psycholog.

Po drugie, depresja u nowych tatusiów może wpłynąć na relacje zarówno z matką jak i dzieckiem. Tatusiowie, którzy doświadczają depresji, mogą nie być tak zaangażowani w swoje dzieci i mogą mówić o nich negatywnie. Mogą również być mniej skłonni do śpiewania dziecku lub czytania mu książek. Ojciec z depresją może mieć również trudności z karierą lub finansami.

Mężczyźni powinni natychmiast szukać pomocy, jeśli czują, że cierpią na depresję po urodzeniu dziecka. Objawy tego stanu mogą być trudne do zidentyfikowania i mogą pozostać niezdiagnozowane przez miesiące, a nawet lata. Można je jednak leczyć. Jeśli ty lub bliska osoba zauważycie, że świeżo upieczony tata jest w depresji, ważne jest, aby szukać leczenia.

Nowi tatusiowie mogą być bardziej emocjonalnie odizolowani, czując się winni, że nie są w stanie związać się z dzieckiem. Często mamy nie dostrzegają, że tata też chce mieć czas z dzieckiem. Brak snu i seksu może również przyczynić się do pogorszenia nastroju. Mężczyźni, u których w przeszłości występowała depresja, mogą być również narażeni na depresję poporodową.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *