Zdrowy rozwój niemowlęcia – jakie są jego etapy?

Zdrowy rozwój niemowlęcia - jakie są jego etapy?

Niemowlęta rodzą się z wyraźnymi etapami rozwoju. Od pierwszego miesiąca życia do roku dzieci rozwijają umiejętności poznawcze i fizyczne, siadają bez podparcia, przewracają się z pleców na brzuch i zaczynają chwytać przedmioty chwytem łokciowo-łokciowym, ale nie używają kciuka. Na tym etapie potrafią już podpierać się rękami i ramionami oraz rozumieją dźwięki i słowa.

Rozwój dziecka następuje w odrębnych okresach

Zdrowy rozwój niemowlęcia następuje w odrębnych okresach w ciągu pierwszych pięciu lat życia. Podczas tych wczesnych lat, niemowlę zaczyna rozwijać swoje zmysły i uczy się współdziałać z opiekunami. Jego wzrok, słuch i dotyk są ściśle związane z jego rozwojem poznawczym i emocjonalnym. Rozwój każdego z tych zmysłów charakteryzuje się różnymi kamieniami milowymi. Większość z nich jest wymieniona w książce Infant’s Development by Age, chociaż Berk zauważa, że jest mało badań na temat smaku.

W ciągu siedmiu miesięcy przed urodzeniem płód kontynuuje rozwój swoich organów, w tym mózgu. W tym czasie płuca zaczynają się rozszerzać i kurczyć, ponieważ płód przygotowuje się do oddychania poza łonem matki. Podczas gdy mózg wciąż się rozwija w tym momencie, wiele czynników może wpłynąć na ten proces – ta część materiału jest zaczerpnięta ze strony trenersportu.pl. Od urodzenia do przedszkola, mózg podwaja swój rozmiar i rozwija połączenia między regionami mózgu.

Rozwój społeczno-emocjonalny niemowlęcia w dużym stopniu zależy od jego interakcji z dorosłymi. Poprzez interakcje z dorosłymi, niemowlęta rozwijają umiejętność rozumienia i reagowania na emocje oraz tworzenia zdrowych relacji. Oprócz interakcji z dorosłymi, niemowlęta uczą się interakcji z rówieśnikami i rozwijają zdolności do rozwoju społeczno-emocjonalnego.

Niemowlę rozwija swoje umiejętności motoryczne w pierwszym roku życia. W pierwszym roku życia większość niemowląt potrafi siedzieć i przewracać się. Inne umiejętności obejmują stanie na jednej nodze i chwytanie stałego przedmiotu. Opiekunowie mogą pomóc niemowlęciu w rozwijaniu tych umiejętności poprzez dostarczanie różnych zabawek i przedmiotów stymulujących zmysły. Ten etap to również czas, kiedy dziecko może raczkować.

Chociaż rozwój wczesnego dziecka zazwyczaj przebiega w kolejności sekwencyjnej, dzieci rozwijają się we własnym tempie i może upłynąć dużo czasu, zanim rozwiną daną umiejętność. Mogą nawet pominąć umiejętność w sekwencji, której osiągnięcia oczekiwano. Zrozumienie środowiska dziecka pomoże im w interpretacji ryzyka i odpowiedniej ocenie dziecka.

Dzieci uczą się chodzić

Pierwszy rok to ekscytujący czas dla niemowląt, podczas którego mogą się poruszać i uczą się samodzielnego chodzenia. Uczą się również przewracać i zaczynają robić znaki rękami i palcami. Do czterech miesięcy są w stanie siedzieć w pozycji trójnoga. W wieku od sześciu do dziewięciu miesięcy poprawia się koordynacja nóg i tułowia, co pozwala im siedzieć i raczkować. Potrafią również podciągnąć się do pozycji stojącej.

Kolejnym etapem rozwoju niemowląt jest rozwój języka. W wieku około sześciu miesięcy niemowlęta zaczynają rozpoznawać znajome twarze i muzykę, reagują na słowa i wyrazy twarzy. Mogą też wypowiadać swoje pierwsze słowa, takie jak „mama” i „tata”. Zanim osiągną trzy lata, mogą również znać swoje imię i imię znanej osoby. Mogą również naśladować gesty i zaczynają badać pojęcie przyczyny i skutku.

Niemowlęta zaczynają naśladować dźwięki mowy i gesty, rozpoznają słowa takie jak „nie” i „proszę” i reagują na proste polecenia. Około dziewięciu i dwunastu miesięcy niemowlęta mogą zacząć wiązać słowa z sobą, rodzicami, rodzeństwem i zwierzętami domowymi. Ponadto, mniej więcej w tym wieku potrafią już siedzieć i stać bez pomocy, a także rozpoznać imiona członków rodziny i zwierząt domowych.

Podczas tego etapu niemowlęta są w stanie siedzieć samodzielnie i z podparciem do 30 sekund. Mogą chwytać przedmioty chwytem łokciowo-palmarnym, ale nie są jeszcze w stanie używać kciuka. Potrafią również przetaczać się z pozycji na plecach do pozycji na brzuchu oraz podnosić do góry ręce i ramiona. Reagują na ludzki głos i wolą go słyszeć.

Dzieci uczą się biegać

Niemowlęta i maluchy rozwijają się w różnych etapach. Każdy etap obejmuje inne cechy i kamienie milowe. Zrozumienie tych etapów pomoże Ci zrozumieć, czego możesz się spodziewać, gdy Twoje dziecko będzie rosło. Oto poszczególne etapy: Okres niemowlęcy, okres malucha, okres przedszkolny i młoda dorosłość. Dzieci zaczynają mówić, rozumieją kolory, liczby i rozmiary oraz potrafią wyrażać się werbalnie. W tym wieku zaczynają również rozumieć czas i jego upływ.

Niemowlęta zaczynają rozpoznawać znajome twarze i przedmioty. Uczą się również rozróżniać dźwięki i smaki oraz zaczynają reagować na mimikę twarzy. Około 18 miesiąca zaczynają reagować na słowa i dwuczęściowe wskazówki. Zaczynają również bawić się w udawanie i nazywać swoje upodobania i preferencje. W wieku trzech lub czterech lat dzieci mogą już nawet znać własne imiona i adresy.

Umiejętności motoryczne niemowląt stają się bardziej wyrafinowane podczas tego etapu. Na tym etapie mogą one samodzielnie stać, chodzić bez pomocy i wchodzić po schodach małymi krokami. Potrafią również trzymać ołówek i rysować koła. Potrafią również powiedzieć kilka słów i krótkich zdań. Potrafią także wykonywać proste polecenia.

Wzrost fizyczny jest jednym z najważniejszych wskaźników zdrowego rozwoju. Kości niemowląt rosną w niesamowitym tempie. Zanim skończą dwa lata, potroją swoją wagę urodzeniową. Osiągną też połowę swojego dorosłego wzrostu. Ich kości staną się również bardziej sztywne. Do 18 miesiąca życia rozwinie się ich czaszka. Na ten wzrost fizyczny wpływają różne czynniki, takie jak odżywianie oraz stymulacja fizyczna i społeczna.

Oprócz zmian fizycznych, dzieci doświadczają również zmian w swojej osobowości, myśleniu i mowie. Zmiany te znane są jako kamienie milowe rozwoju, a jeśli Twoje dziecko nie osiąga któregoś z nich, może to wskazywać na zaburzenia rozwojowe lub uwarunkowania genetyczne.

Rozwijają umiejętności poznawcze

W wieku około ośmiu miesięcy niemowlęta zaczynają uczyć się naśladowania dźwięków i wyrazu twarzy. Zaczynają również podążać za spojrzeniem opiekuna. Zaczynają się uśmiechać. To wszystko są oznaki zdrowego rozwoju. Zaczynają również rozumieć znaczenie słów i potrafią naśladować inne dźwięki i mimikę twarzy.

Pierwszym etapem jest rozwój głowy i klatki piersiowej. Niemowlęta rodzą się ze stosunkowo równymi obwodami głowy i klatki piersiowej. Zaczynają siedzieć bez podparcia i raczkować, często podciągają się na przedmiotach i meblach, aby stanąć. Pod koniec pierwszego roku życia wiele dzieci stoi i stawia pierwsze kroki. Zaczynają wokalizować dźwięki i słowa, a nawet mogą zacząć używać obu rąk do wykonywania zadań. Niemowlęta mogą również używać łyżeczki lub kubeczka do karmienia. Mogą również zacząć rozpoznawać dźwięk ludzkiego głosu.

Regulacja emocjonalna dziecka to kolejny etap rozwoju. Często maluchy mają napady szału i potrzebują wsparcia w nauce regulowania swoich emocji. Podczas tego etapu, zaczynają również pojmować takie pojęcia jak opóźniona gratyfikacja. Zaczynają również akceptować „nie” i mogą zacząć bawić się we współpracę.

Każde dziecko jest inne, ale zdrowe niemowlę osiągnie wszystkie kamienie milowe w określonym czasie. Te ramy czasowe zależą od unikalnych cech dziecka, środowiska i dostępu do zasobów. Jednakże, większość niemowląt i małych dzieci doświadcza kamieni milowych rozwoju w podobnych ramach czasowych. Poniższy wykres ilustruje przybliżone okresy czasu, w których większość niemowląt i małych dzieci uczy się kamieni milowych. Został on opracowany na podstawie różnych źródeł, w tym Kwestionariusza Wieku i Etapów CDC.

Umiejętności motoryczne są ważną częścią zdrowego rozwoju. Umiejętności te odnoszą się do różnych ruchów, które niemowlę wykonuje na co dzień. Należą do nich obracanie głowy i sięganie po przedmioty. Ruchy te pomagają mózgowi tworzyć połączenia między neuronami w mózgu dziecka. W tym samym czasie niemowlę jest zajęte ustalaniem, jak zachowywać się odpowiednio i jak wchodzić w interakcje z otoczeniem.

Rozwijają kontrolę wzrokowo-mięśniową

Chociaż każde niemowlę jest inne, istnieją pewne kamienie milowe, które występują podczas każdego etapu. W wieku trzech miesięcy niemowlę uczy się kontrolować swoją głowę i ręce. W wieku od sześciu do dziewięciu miesięcy potrafi siedzieć bez podparcia. W wieku 12 miesięcy może reagować na swoje imię i podnosić przedmioty. Jednakże rozwój niektórych niemowląt jest opóźniony i może to wskazywać na zaburzenia rozwojowe lub zespół Downa.

W wieku około sześciu miesięcy dziecko zaczyna rozpoznawać i reagować na znajome twarze, muzykę i zapachy. Zaczyna również śledzić przedmioty wzrokiem, co z czasem się zmniejsza. Na tym etapie poprawiają się również ruchy rąk dziecka. Potrafi ono zbliżyć ręce do ust, aby wydać dźwięk lub przytrzymać smoczek. W wieku 12 miesięcy wiele niemowląt zaczyna raczkować.

W wieku od sześciu do dziewięciu miesięcy, dzieci zaczynają reagować na różne wyrazy twarzy i różne tony głosu. Zaczynają również rozpoznawać znajome dźwięki i twarze oraz reagować na znajome twarze, co nazywane jest „integracją sensoryczną”. Do dziewięciu do dwunastu miesięcy niemowlęta są w stanie rozpoznać znajome twarze i dźwięki oraz zaczynają przewidywać wydarzenia. W rezultacie stają się one bardziej zdolne do uczenia się nowych rzeczy i wykazywania bardziej złożonych i znaczących relacji z innymi.

Dziecko w wieku od trzech do pięciu lat potrafi siedzieć bez pomocy, stać bez pomocy, chodzić i wchodzić po schodach za pomocą krótkich kroków. Potrafi również samodzielnie się ubierać i rysować twarze. W tym okresie dziecko może zacząć mówić i rozumieć proste polecenia.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *